Kaasaegsed bowlingusaalid

Tänapäeval teavad bowlingut kõik (vähemalt noored) uhkete bowlingusaalide järgi, kus mõnus sõpradega või pereringis aega veeta. Bowlingu radu võib saalis reas olla mitmeid ja pigem ongi, et mängima mahuks võimalikult palju seltskondi. Mõnusa õhkkonna eriti õhtupoolikutel loob muusika, valgusmäng ja bowlinguradu piiritlevad värviliste tulede read. Radade lõpus kurikate kohal on disainitud põnevad bowlingu mängu teemalised pildid. Ja siis loomulikult kuuluvad iga raja juurde arvutisüsteem koos ekraanidega, mis mänguseisu osas arvet peavad ja vahepeal toredate animatsioonidega tuju üleval hoiavad.

Aga kuidas see arvutiekraan teab, kes mängijatest kui palju punkte saab? Ja kas bowlingu rajad on alati nii kaasaegsed olnud?
Vastus esimesele küsimusele on, et selleks on tänapäeval spetsiaalne mehhanism, mis punkte loeb ja need ekraanile kuvab. Teise küsimuse vastuseks – automaatsete punktilugejatege täienesid bowlingurajad alles 1970ndatel aastatel. Kuueteistkümne rajaga bowlingusaal Chicagos oli esimene, kes installeeris Brunswick Corporationi loodud automaatse punktilugemissüsteemi aastal 1967.

Enne, kui bowlinguradadele automaatsed punktilugejad ilmusid, peeti punktide seisust järge ikka vanal heal paberi ja pastaka meetodil. Automaatsed punktilugemissüsteemid kaotasid aga käsitsi punktide arvestamise vajaduse. Üllataval kombel tõi see muutus bowlingu mängu juurde uusi huvilisi, kes ilma automaatse punktilugemissüsteemita osalema nõus ei olnud.

Kõige kaasaegsemad süsteemid mitte ainult ei pea arvet konkreetse mängu punktide seisu üle, vaid arvestavad ka händikäppe ja peavad arvet liigamängijate tulemuste üle. Brunswick Bowling and Billiards ja QubicaAMF Worldwide on kaks firmat, kes on maailmas eesotsas bowlinguradadega seotud arvutitehnoloogiate uurimises ja arendamises ja seda nii punktilugemise süsteemide kui ka muude äriotstarbeliste arvutitehnoloogiate osas seoses bowlingusaalidega.

Tänapäeval on automaatsed punktilugejad muutunud bowlingusaalide nurgakiviks ning neid turustatakse ka kui kapitali, mille omamiseta ei saa bowlingusaali tänapäeval käiku lasta. Tänapäevased bowlingu arvutisüsteemid pakuvad teenust, millest ei puudu kaasaegne graafika, omavad lisaks ka reklaamide ja turustamise võimalusi ning võimaldavad punktilugemist ka vähem traditsiooniliste mängude puhul.

Automaatsed punktilugejad detekteerivad elektoonselt kurikaid, millel on puidust sisu ja ionomeerne kate. Kurika välispinnal tavaliselt kaela piirkonnas on fluorestseeriv kate. Tänu sellele fluostseerivale kattele on elektrooniliselt võimalik arvutitehnoloogial aru saada, kas kurikas on püstises asendis, või pikali löödud. Kurika asendi detekteerimiseks fluorestseeriva katte abil on loodud spetsiaalne süsteem, mis detekteerib ultraviolett-valgust. Mõnede installatsioonide puhul on automaatne punktilugemine seotud otse kurikaseadja lülitustega, kust tulemused saadetakse elektroonselt punktilugejale. Süsteemide puhul, kus kurikate seadmine on nööride põhine (iga kurika tippu on kinnitatud nöör, mille abil kurikaid paika seatakse), loeb punktilugeja punkte identifitseerides milliste kurikate nööridele kurika pikali löömisega tõmmet avaldati. Automaatne punktilugeja on samal põhimõttel seotud ka Brunswick GSX seeria kurikaseadjatega. Nende kurikaseadjate puhul on kurikate jaoks spetsiaalne alus ja masinavärk, mida peale igat viset langetatakse, et see püsti jäänud kurikad seoks, üles tõstaks ja laseks süsteemil pikali löödud kurikad rajalt ära puhastada, et püsti jäänud kurikad siis tagasi rajale asetada.

Nii nagu automaatsete punktilugemissüsteemide algusaegadel tõi see tehnoloogia bowlingu juurde uusi huvilisi, niisamuti oli esialgu ka neid, kes sellist süsteemi punktide arvestamiseks ei usaldanud. Paljud jätkasid punktide lugemist vanal paberi ja pliiatsi meetodil, et kontrollida automaatsete punktilugejate täpsust. Tänaseks päevaks on aga nende süsteemidega lepitud ja neid võib näha ilmselt peaaegu kõikides bowlingu saalides. Ning nooremad huvilised ilmselt ei kujuta teistsugust punktide arvestamist üldse ettegi.

Lõppkokkuvõttes on ka automaatsed bowlingusaali punktilugejad lihtsalt äri, kus firmad üksteist üle üritavad trumbata ja muudkui uusi uuendusi välja mõelda proovivad. See tagab aga bowlingu huviliste jaoks mängusaalide pidevas arengus püsimise.

Kaasaegne bowlingusaal