Vaba bowling

Kui öelda kellelegi sõna bowling ja küsida talt, et mis talle pähe tuleb, siis kuuleks vastusevariantidena ilmselt kuul, kurikad. Mõni lisaks ehk ka siseruumi ja bowlinguväljaku. Kuid tegelikkuses on bowlingus rohkem võimalusi. Kuigi bowlingu turniiridel on omad kindlad reeglid, on tekkinud terve hulk bowlingu variatsioonide, mille puhul kasutatakse teistsuguseid reegleid. Taolist bowlingut kutsutakse vabaks bowlinguks või lihtsalt lõbusaks bowlinguks. Muidugi saab korraldada ja ka korraldatakse vaba bowlingu võistlusi. Teisalt võib vaba bowling olla ka viisiks, kuidas treenida ennast tavalises bowlingus ette tulevateks olukordadeks. Ning kolmandaks – see on suurepärane viis, kuidas öelda korraks ei tavalisele bowlingule ja teha selle asemel midagi uut ja huvitavat. Järgnevalt tuleb juttu mõnest levinumast vaba bowlingu mängust.

No-tapi puhul ei pea mängija strike’i saamiseks saama pikali kõiki kümmet kurikat. Strike’i saamiseks maha löödavate kurikate arv määratakse ise enne mängu algust. Seega tuleb 9 kurikaga no-tap mängus saada korraga pikali 9 kurikat ja 6 kurikaga no-tap mängus kuus kurikat. Kui mõne jaoks võib tunduda, et tegemist on lihtsalt võimalusega, kuidas oma punktitabelisse rohkem täistabamusi juurde saada, siis tegelikult on no-tapil olemas täiesti praktiline eesmärk. Nimelt võimaldab see luua võrdsemaid tingimusi algajate ja proffide vahel. Kui näiteks proff peab strike’i kirja saamiseks saama pikali 10 kurikat ja algaja 8, siis motiveerib see nii algajaid kui ka professionaale – professionaalid ei saa rihma lõdvaks lasta ning algajatel avaneb pingutamise korral hoolimata oma väikesest mängukogemusest võimalus tugevamatele vastu hakata.

Kasutusel on ka erinevad värviliste kurikatega versioonid. Kõige tuntumaks neist on ehk Monte Carlo, mille puhul kasutataksegi ainult värvilisi kurikaid. Kui väljakule ilmuvad kurikad moodustavad teatud mustri, saab mängija strike’i viskamise korral bowlingu keskuselt auhinna. On olemas ka ühe värvilise kurikaga versioon. Sel juhul avaneb mängijal võimalus võita endale auhind juhul, kui värviline kurikas on kõige eesmisel positsioonil. Auhinnaks võib olla näiteks soodustus järgmisel korral või tasuta jook.
Bowlingu Monte Carlo versioon

Low balli korral võidab mängija, kes saab kõige väiksema punktiskoori. Et viskame lihtsalt kuuli renni ja võit ongi käes? Nii lihtne see siiski pole. Mängija peab iga viskega saama pikali vähemalt ühe kuuli. Vastasel juhul läheb talle kirja 10 punkti. Madalaimaks võimalikuks skooriks on 20.

Golfi puhul sarnaneb mäng nagu nimigi ütleb golfile. Iga raund kestab niikaua, kuni mängija saab maha kõik kurikad. Viimases raundis boonuskurikaid ei anta. Mängu võidab mängija, kes saab kõige vähem punkte. Parimaks lõpptulemuseks on selle variandi puhul jällegi 10 punkti.

Olemas on ka mitmeid meeskondadele mõeldud mänge. Niinimetatud parima kuuli bowlingut mängitakse kahestes meeskondades. Esimene mängi teeb oma viske. Kui ta saab kõik kurikad pikali, saab tema meeskond kirja strike’i. Kui tal ei õnnestu kõiki kurikaid maha saada, siis avaneb ta meeskonnakaaslasel võimalus visata strike. Kui kummalgi mängijal ei õnnestu täistabamust saada, saavad mängijad otsustada, kumma mängija poolt visatud kurikate seisuga edasi mängitakse. Valitud kurikate seisu teise viske teeb sama mängija, kelle tekitatud see mänguseis oli. Teiseks meeskonnamängu variandiks on lihtsalt meeskonnaliikmete poolt saadud punktide kokkuliitmine.

Praegu sai räägitud ainult käputäiest vaba bowlingu mängudest. Kui avaneb võimalus, siis proovige ka ise mõnda loetletud mängudest, sest need on tõesti põnevad. Mõni bowlingukeskus saab siit ehk endale ideid eriürituste korraldamiseks.